Bugünün Sorunlarına, Geleceğin Çözümleri...
Soru & Cevap Kariyer +90 212 325 25 01

Kur Korumalı Mevduata Geçişe İlişkin TCMB Uygulama Talimatı Yayınlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Operasyon Genel Müdürlüğü  tarafından 31 Ocak  2022 yayınlanan “Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğe İlişkin Uygulama Talimatı” ile kur korumalı hesaplara dönüşüme ilişkin bazı konularda düzenlemeler yapılmış, bazı konular ise açıklığa kavuşturulmuştur.

 

Bunlardan bize göre en dikkat çekici iki tanesi aşağıda yer almaktadır.

 

1) Yurt içi yerleşik tüzel kişilerin 31/12/2021 tarihinde yurt içindeki hesaplarının yanı sıra 31/12/2021 itibarıyla bilançolarında yer alan ancak yurt dışındaki bankalar nezdinde mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilebilecektir. 

 

2) Bankalarca kullandırılacak Türk lirası kredilerde dönüşümlü mevduat ve katılma hesapları bakiyeleri teminat olarak gösterilemeyecektir. 

 

Düzenleme ve açıklamaların bunlarla sınırlı olmadığını, bahsi  geçen uygulama talimatının tam metninin ekte yer alan  duyuru dosyamızda bulunduğunu bilgilerinize sunarız.

 

 

 

PAYLAŞ